Aktuality » Aktuality » Startujeme projekt Návrat jedlého jeřábu na Jesenicko
Aktuality

Startujeme projekt Návrat jedlého jeřábu na Jesenicko

V roce 2011 avizovalo občanské sdružení EBERESCHE záměr, v následujících letech iniciovat a vysazovat v regionu původní odrůdu moravského jeřábu sladkoplodého. Chtěli bychom ji vrátit do krajiny, do sadů, vysadit podél cest, nabídnout je i jednotlivcům do jejich zahrad.

Jedlé jeřabiny (ve zdejším nářečí Eberesche, odtud jméno našeho sdružení), jsou jesenickou krajovou specialitou s rozmanitým využitím. Jedlý jeřáb (Sorbus aucuparia, var. Dulcis moravica) má svoji domovinu na lichtenštejnském panství Ostružná v Jeseníkách. Kolem r. 1805 jej zde vyšlechtili místní rolníci a zásluhou knížecího lesníka Franze Kraetzla se během 2. poloviny 19. století rozšířil do celé Evropy jako ovocný strom plodící i v horských nebo studených oblastech.

Sdružení podalo k realizaci záměru žádosti o dotace. Prozatím nás podpořily Lesy ČR, s. p. a Olomoucký kraj.

Eberesche o.s. se pustilo již v předjaří do práce. Počátkem března odebral spolupracovník o. s. Vitaregio, které je partnerem projektu, rouby a začalo se s roubováním. Úspěšnost roubování byla takřka stoprocentní. Budeme tak mít pravděpodobně vlastní stromky pro výsadbu, která je naplánována v katastru obce Ostružná, tedy tam, kde to všechno začalo. Jde o výsazení aleje 45 jeřábů na mezi podél místní komunikace do Petříkova a 5 stromků u kapličky při této silnici. U kapličky by mělo časem vzniknout posezení s výhledem na Jeseníky. Obec Ostružná přistoupila k projektu velmi vstřícně a stala se jeho druhým partnerem. Již nyní s námi spolupracují i další subjekty či jednotlivci: Ing. M. Kopecký, majitel Lesní školky Jeseník, který věnoval podnože pro roubování a další subjekty či jednotlivci.

Druhou letošní aktivitou bude mapování současného výskytu sladkoplodého jeřábu na okrese Jeseník. Na počátku jsme znali dva mateční stromy, postupně se jejich počet rozrůstá. Výstupem by měla být jednak mapa zachycující každý jednotlivý strom, jednak – pokud seženeme finance - brožura o jeřábu, jeho historii s botanickým popisem a návodem na jeho pěstování. Její součástí bude i řada receptů na zpracování jeřabin. Hlavním garantem této fáze bude již zmíněné sdružení Vitaregio, jehož členové mají bohaté zkušenosti s mapováním starých krajových ovocných odrůd v projektu „Ovocné stezky“.

Aby se nám ale mapování podařilo, potřebujeme pomoc: obcí, škol, lesníků, místních nadšenců a všech, kdo vědí o těchto takřka vymizelých stromech. Máte na zahradě sladký jeřáb nebo víte, kde ve Vašem okolí roste? Chcete pomoci při mapování či projekt podpořit prací při výsadbě nebo finančně? Prosím, ozvěte se nám – i s případnými dotazy. Kontaktními osobami jsou Bohumila Tinzová – mob.: 737984970, e-mail: b.tinzova@je.archives.cz nebo Radim Lokoč – email: kontakt@ovocne-stezky.cz

A co dál? Sázet, sázet a sázet! S mottem „Zasaď si svůj jeřáb“ oslovujeme Vás, obce v Jeseníkách, školy, občanská sdružení i jednotlivce, přidejte se k nám. V Javorníku sázeli již v dubnu: město dalo k dispozici pozemek, rodičové dětí z místní ZŠ získali grant na výsadbu a společně vysadili první jeřabinovou alej na Jesenicku. Zhruba v horizontu pěti let, až začnou jeřáby plodit, bychom rádi iniciovali výrobu místních produktů z jeřabin. Takový likér či želé nebo marmeláda z místního ovoce – to je ten správný suvenýr z Jesenicka!

Pojďte s námi do toho! Peníze nejsou to nejdůležitější, hlavní je chuť lidí ke spolupráci na smysluplném využití místního potenciálu.

Eberesche o. s.

Bohumila Tinzová, předsedkyně

Nadace Partnerství spolu se Státním fondem životního prostředí České republiky
a Ministerstvem životního prostředí ČR
© 2020 Startujeme projekt Návrat jedlého jeřábu na Jesenicko | Eberesche z.s.
Voltage Multimedia Studio